Koks lietuvio ūkis be lietuvių skaliko! (šaltinis lrytas.lt)

http://www.lrytas.lt/-13020999921300873925-koks-lietuvio-%C5%ABkis-be-lietuvi%C5%B3-skaliko.htm

Jeigu kas sumanytų rengti draugiškiausio aplinkai ir labiausiai atviro bendruomenei sodiečių kiemo rinkimus, neabejotinas pretendentas būtų kupiškėnas ūkininkas Ričardas Barzdenis.

Jo ūkis Žižmariškių kaime, Kupiškio rajone, netoli Antašavos miestelio, prigludęs Žaliosios girios pakraštyje, dažnai lankomas pavienių smalsuolių ir ekskursantų grupių.

Važiuoja jie pas ūkininką Ričardą Barzdenį apžiūrėti aptvaruose šernų, dėmėtųjų elnių, pasidžiaugti meiliais medžiokliniais šuneliais, tikrais lietuviškais skalikais.

Kaime gyvenantįjį ramina aplinka, gamta, bet tai yra tik priedas prie išmaitinančios kasdienės veiklos. R. Barzdenis tokią turi: laiko karvių fermą, prieauglio, įdirba arti 300 ha žemės. Tik jam ir šeimai išgyventi padedančios kasdienės veiklos negana.

Jaunystėje buvusius motociklų sporto, regbio pomėgius dabar pakeitė gamtos puoselėtojo aistros. Jos nepigiai atsieina. Gyvūnams reikia ne tik tinkamos priežiūros, pašarų, bet ir erdvės, savo kampo. 11 ha plote šeimininkauja dėmėtieji elniai. Keli hektarai tenka šernų bandai. Dar 5 ha – medžioklinių šunų voljerams.

Lietuvių skalikų puoselėjimas – ypatingas ūkininko ir medžiotojo R.Barzdenio užsiėmimas, teikiantis išskirtinio džiaugsmo.

2007 m. buvo įsteigta Lietuvių skalikų augintojų sąjunga, R. Barzdenis, entuziastingas šių medžioklinių šunų mylėtojas, buvo išrinktas organizacijos prezidentu. Prieš kelias savaites jis vėl vadovu perrinktas naujai kadencijai.

R. Barzdeniui ypač smagu, kad gausėja skalikų augintojų gretos – dabar sąjungai priklauso 54 augintojai, tik susibūrus jų tebuvo 17. Skalikai įrodė savo pranašumą kaip sumanūs, paklusnūs medžioklių talkininkai, jie yra protingi, draugiški, sargūs šeimos šunys.

Pats sąjungos prezidentas yra baigęs ekspertų kinologų kursus, turi atitinkamą kvalifikaciją. Ir visada svetingai priima savo ūkyje visus, kuriems lietuvių skalikai yra puoselėtini, įdomūs, vertingi ir gražūs šunys. Savo ūkyje medžioklinių šunų bandymams jis yra įrengęs specialius voljerus. Visai neseniai, kovo pabaigoje, R. Barzdenio ūkyje vėl buvo surengtas medžioklinių šunų darbinių savybių patikrinimas. Į Aukštaitijos regiono medžioklinių šunų parodą buvo pakviesti ne tik skalikų augintojai, bet ir Lietuvos laikų savininkų bei jagdterjerų augintojų klubų nariai.

Žmonių tą savaitgalį Žižmariškiuose buvo arti 80, suvažiavo šunų augintojai ir mylėtojai ne tik iš artimiausių kaimyninių rajonų, bet ir iš Kauno, Marijampolės, Šiaulių. Lauko bandymams buvo užregistruotos 34 laikos, 12 skalikų, 14 jagdterjerų.

Vyko šunų eksterjero (išorinių savybių) vertinimas, darbinių savybių patikrinimas voljeruose su šernu ir su kiaune. Atskiruose ringuose skirtingų veislių medžioklinius šunis vertino nacionalinės kategorijos ekspertai kinologai. Geriausieji įvertinti diplomais.

O ar pats sąjungos prezidentas ir jo augintiniai šįkart nepretendavo į geriausiuosius? Jo skalikas Naidis ankstesniais metais yra pelnęs nemažai diplomų Lietuvoje ir tarptautinėse medžioklinių šunų varžybose. Skalikė Vėtra bene prieš trejus metus yra pelniusi gražiausios Lietuvos skalikės vardą.

„Vėtra nuseno, parodose nebedalyvauja. Naidžio nebeturiu, netekau medžioklėje šią žiemą, labai visi jo gailėjome. Dabar ugdau ir mokau jauną šuniuką Naglį. Dalyvavome tik eksterjero rungtyje, daug jam dar reikės išmokti“, – apie širdį vis dar skaudinančią netektį santūriai „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo pašnekovas.

Apdovanojimų tą šventiško medžiotojų ir jų šunų suėjimo dieną R. Barzdeniui atvežė savieji, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kupiškio skyriaus valdyba. Padėkos raštas svetingų namų šeimininkui skirtas už nacionalinės medžioklinių šunų veislės lietuvių skalikų puoselėjimą ir propagavimą, Kupiškio krašto garsinimą, pagalbą medžiotojams gerinant medžioklinių šunų veislių darbines savybes, kultūringos medžioklės ir gamtosaugos idėjų puoselėjimą.

Šis įvertinimas guls šalia didelio pluošto anksčiau R. Barzdenio ir jo augintinių laimėtų diplomų, dovanų, padėkų. Visa tai džiugina ir įprasmina kasdienes daugelį pomėgių turinčio žmogaus pastangas. Ypač vertinga, kad šia patirtimi čia dosniai dalijamasi su visais, kam rūpi gamta, aplinka, naminiai ir laukiniai gyvūnai.

Įrašas paskelbtas temoje Straipsniai lietuvių kalba. Išsisaugokite pastovią nuorodą.